Ameliyat Hakkında

Burun Estetiği Kemer Törpüleme

Burun estetiği ameliyatları incelendiğinde özellikle burun kemeri törpüleme ameliyatının sıklıkla yapıldığı da karşımıza çıkıyor. Bu ameliyatlar burunun üst bölümünde yer alan kemik çıkıntısı görüntüsünün ortadan kaldırılması amacıyla gerçekleştiriliyor. Bundan kısa bir süre öncesine kadar burun estetiği kemer törpüleme ameliyatlarında burun kemeri kırılırdı ve yeniden şekillendirildikten sonra ameliyat tamamlanırdı.

Ancak bu işlem nedeniyle ciddi düzeyde morarmalar ve ödem oluşması gibi sıkıntılar hastaların iyileşme sürecinde zorlanmasına neden olabiliyordu. Artık burun estetiği kemer törpüleme ameliyatları çok daha yeni teknikler kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu yeni tekniklerde geleneksel bir yöntem olan burun kemerini kırmaya gerek kalmıyor. Dolayısıyla ciddi morarmalar ya da ödem oluşması gibi sıkıntılar yaşanmadan, çok daha rahat bir iyileşme döneminin yaşanması mümkün olabiliyor.

burun-kemeri-torpuleme

Burun Kemeri Nasıl Törpülenir?

Bu işlem için estetik cerrahlar kaleme benzeyen ve özel olarak geliştirilmiş olan aletleri kullanıyor. Nazik hareketler ile burun kemerindeki çıkıntı törpüleniyor ve burun kemiğine daha düz bir görünüm kazandırılıyor. Sonrasında ise ameliyat tamamlanıyor. Bazı hastalarda tıraşlama adı verilen tekniğin uygulanması da gerekebiliyor. Kemiğin fazla olan bölümleri tıraşlama tekniği ile çıkarılıyor ve sonuç olarak burun estetik açıdan çok daha düzgün bir form kazanmış oluyor.

Burun kemerinin törpülenmesi işleminde mutlaka lokal ya da genel anestezi uygulanır. Bu nedenle ameliyat sırasında hastanın bir acı ya da sızı hissetmesi asla mümkün olmaz. Burunda bulunan eğriliğin ya da asimetrik görünümün düzeltilmesi için de bu tekniklerden faydalanılıyor. Ancak uygulama sonrasında mutlaka burun kemiğinin desteklenmesi gerekiyor. Bunun için de bandaj uygulaması yapılıyor ve hastanın bir süre bu bandajları çıkarmaması gerekiyor.

Burun Kemeri Törpüleme Uygulamasının Avantajları Neler?

Bu teknikler uygulandığında burun kemiğine bir darbe uygulanmadığı için hastanın ameliyat sonrasında yaşadığı ağrılar da minimum düzeyde oluyor. Çok hafif bir ağrı kesici ilaç alımı hastanın ağrı şikayetini ortadan kaldırmak için yeterli olabiliyor. Ayrıca morarma ve ödem de olmadığından hastanın günlük yaşantısına geri dönme süreci de çok daha kısa oluyor. Her açıdan çok daha avantajlı bir yöntem olduğu söylenebilir.

Yanıtla