Ameliyat Sonrası

Burun Estetiği Sonrası

Burnunun şeklinden memnun olmayan ya da çeşitli solunum sıkıntıları yaşayan kişiler burun estetiği ameliyatı olmadan önce bir dizi araştırma yapıyor. Bu araştırmalarda en çok merak edilen ise burun estetiği ameliyatı nasıl yapıldığı kadar burun estetiği sonrası oluyor. Ameliyattan sonra hastaları nasıl bir iyileşme sürecinin beklediği en çok merak edilen hususların başında geliyor. Özellikle ameliyat sonrasında yaşanacak ağrı ya da sızı gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyecek unsurlar haliyle sıklıkla sorgulanıyor.

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki burun estetiği ameliyatından sonra yaşanacaklar her hastada farklı olabilir. Çünkü hastanın ihtiyaçları doğrultusunda ya da istenen burun şekline göre burun bölgesine yapılacak müdahale farklı olabiliyor. Bu nedenle her hastanın iyileşme süresi farklı olabildiği gibi bu süreçte yaşayabilecekleri de farklılaşıyor.

burun-estetik-sonrasi

Burun Estetiği Sonrası Günlük Hayata Dönme Süresi

Örneğin burun kemeri kırılmış ve yeniden şekillendirilmiş olan bir hasta göz çevresi gibi bölümlerde morarmalar ve ödem oluştuğunu görebilir. Ancak yeni teknikler kullanılarak burun kemeri törpüleme olan bir hastanın yüz bölgesinde ödem ya da morarma ya hiç olmayacaktır ya da yok denecek kadar az olacaktır. Çünkü her iki ameliyatta burun bölgesinde yapılan müdahale farklı oluyor.

Kimi hastalarda sadece burun ucunun kaldırılması için bir ameliyat gerçekleştiriliyor. Bu hastaların çok daha konforlu bir süreç içerisinde iyileşme dönemini atlattıkları biliniyor. Çünkü burun bölgesine uygulanan küçük bir kesi ile dokuların kaldırılması işlemi gerçekleştiriliyor ve ameliyat tamamlanıyor. Hasta sadece birkaç gün dinlendikten sonra günlük hayatına hatta iş hayatına dahi geri dönebiliyor.

Görüldüğü gibi ameliyat esnasında burun bölgesine yapılan müdahalenin şekli günlük hayata ne kadar süre sonra geri dönüleceğini de belirliyor. Ancak ne kadar yoğun bir müdahale gerçekleştirilmiş olunursa olunsun maksimum 1 hafta ile o gün içerisinde hastanın hayatına geri dönmesi mümkün olabiliyor.

Sadece her ameliyat sonrasında olduğu gibi burun estetiği ameliyatından sonra da bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bunların başında gelen burun bölgesini ve her türlü darbeden korumaktır. Aynı zamanda ameliyattan sonraki günlerde buradan ıslanmaması gereklidir. Bir süre bandaj uygulamasının yapılması gerekebilir. Hatta bazı hastalarda tampon uygulamasına da ihtiyaç duyulabilir.

Yanıtla