Ameliyat Hakkında

Burun Estetik Ameliyatı Aşamaları

Ülkemizde en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatların başında rinoplasti geliyor. Burun estetiği ameliyatı olmaya karar verdiyseniz sizi nasıl bir sürecin beklediğini merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle burun estetik ameliyatı aşamaları ameliyat olmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususların başında geliyor. Öncelikle estetik ameliyatın planlanabilmesi için doktor tarafından muayene edilmeniz gerekir.

Bu muayenede burun yapınız doktor tarafından incelenir ve istediğiniz burun şeklinin yüzünüze uygun olup olmadığına karar verilir. Sonrasında hangi teknikler uygulanarak burun estetiği ameliyatın yapılacağı yine cerrah tarafından planlanır. Ameliyat planlaması esnasında fotoğraflarınız çekilerek bilgisayara aktarılır ve istediğiniz burun şekli bilgisayar ortamında yüzünüze kazandırılır. Bu sayede ameliyat öncesinde burun şeklini yüzünüzde görme imkanına sahip olursunuz.

burun-estetik-ameliyati-asamalari

Burun Estetiği Ameliyatından Önce Hazırlık Aşaması

Burun şeklinize tam olarak karar vermenizin ardından ameliyat için hazırlık aşaması bakışlar. Ameliyattan önce alkol ve sigara kullanmamanız büyük önem taşıyor. Aynı zamanda ameliyata 6 saat kala yiyecek ve içecek tüketmemeniz gerekiyor. Ameliyata 2 gün kala kan sulandırıcı ilaçlar içmemeniz de  hazırlık aşamasında yapmanız gerekenler arasında yer alıyor. Hazırlık aşamasında bir de refakatçiye sahip olmanız gerektiğini unutmayın ve sizinle birlikte klinik ortamda kalabilecek bir refakatçi ayarlayın.

Burun estetiği ameliyatları klinik ortamda gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra 1 ila 2 gün boyunca hastanede kalmanız gerekebilir. Bu nedenle işinizi de buna göre ayarlamanız  ve gerekiyorsa izin almanız hazırlık aşamasında yapmanız gerekenler arasında yer alıyor. Burnunuza nasıl bir müdahalede bulunulacağına bağlı olarak estetik ameliyatı lokal anestezi ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyat genellikle 2 ila 3 saat içerisinde tamamlanıyor. Ancak  burnunuza basit bir müdahale yapılacaksa çok daha kısa bir süre içerisinde de tamamlanabilir. Ameliyattan sonra ilk 24 saat içerisinde hafif düzeyde ağrı hissedebilirsiniz. Ancak bu ağrı ilaçlarla kontrol altına alınabiliyor. 2 gün boyunca burun bölgesinde şişlik ve göz altlarında hafif morluk olabilir. Bunlar son derece doğaldır ve herhangi bir sorun olduğu anlamına gelmez. 2 gün sonrasında şişlik azalmaya morluklar da yok olmaya başlar.

Yanıtla