Ameliyat Hakkında

Burun Estetik Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatlarında en çok merak edilen hususların başında ameliyattan sonra yaşanan süreç geliyor. Çok sayıda kişi burun estetik ameliyatı olmak istediği halde ameliyat sonrasında yaşanacak bu süreçten endişe ediyor ve ameliyat kararını sürekli olarak bu endişesi nedeniyle erteliyor. Özellikle burun kemiğinin yapısı ya da burun etleri nedeniyle solunum sıkıntısı çeken hastalar için bu durum çok daha önemli bir hal alıyor.

Öncelikle burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme sürecinin artık hastalar için çok daha rahat ve konforlu geçtiğini belirtmemiz gerekir. Ameliyattan sonra burnun şeklini koruması için tampon kullanımı hastaları en çok tedirgin eden unsurların başında geliyordu. Tampon nedeniyle nefes almakta güçlük çekilmesi gibi sıkıntılar hastaların ameliyat kararını ertelemesine bile neden olabiliyordu.

Ancak günümüzde kullanılan bu tür materyallerin formu da değişti. Artık  daha farklı tampon çeşitleri kullanılıyor ve hastaların iyileşme sürecinde nefes alıp vermelerinde bir sıkıntı yaşanmasının önüne geçiliyor. Silikondan imal edilen ve içerisinde delip bulunan bu tampon materyalleri hastaların çok daha rahat bir şekilde nefes almalarına olanak tanıyor.

burun-estetik-ameliyati

Burun Estetiğinden Sonra İyileşme Süreci

Bir diğer yenilik de burun kemiğinin kesilmesi ile yakından ilgili. Artık burun kemiğinin kesilmesi için farklı aletler ve farklı teknikler kullanılıyor. Burun kemiği ultrasonik teknikler gibi farklı yöntemlerle kesildiği için ameliyattan sonra hastaların yüzünde morarma ya da şişlik minimum düzeyde oluyor. Hatta ameliyat esnasında yapılan müdahaleye bağlı olarak hastaların yüzünde morarma hiç meydana gelmeyebiliyor.

Ülkemizde burun estetiğinin yapılmaya başlandığı dönemlerde hastaların 5 ila 7 gün istirahat etmeleri gerekiyordu. Ancak günümüzde 1 ila 3 gün arasında istirahat edilmesi yeterli olabiliyor. Hatta lokal anestezi ile burun bölgesine basit müdahaleler yapıldığında hastaların sadece bir gün sonrasında günlük hayatlarında dönmeleri mümkün olabiliyor. Bu durum burun estetiği ameliyatı olma kararı alan hasta sayısında bir artış da meydana getirdi. Burun görünümünden memnun olmayanlar ya da burun yapısı nedeniyle solunum sıkıntısı çekenler gönül rahatlığı ile iş hayatlarında birkaç gün ara vererek burun estetiği ameliyatı olabiliyor.

Yanıtla